MUSICA CLASSICA

Komorní koncert s českou a francouzskou hudbou-DUO FORMIDABLE

středa 8.2.2023

Koncert pořádaný v gesci ZUŠ Bojkovice s vynikajícími interpretkami klasické hudby - Alice Rajnohová/klavír a Šárka Trompé/flétna. Je skvělé jejich hru mít možnost představit pod střechou hudebního vzdělávání dětí a mládeže. V programu zazněly skladby k poctě francouzským a českým autorům, tedy dramaturgicky barevné a zajímavé. Krásné koncertní i lidské setkání bylo odměnou všem přítomným z řad dětí, mládeže i dospělých.

Alice Rajnohová je absolventkou JAMU v Brně z klavírní třídy profesora Zdeňka Hnáta. Během dalších studií na Conservatoire National de Région v Rueil-Malmaison v Paříži pod vedením Bernarda Ringeissena získala Médaille d´or a Prix d´Excellence. Její koncertní činnost zahrnuje koncerty sólové, komorní i s orchestrem. Dlouhodobě spolupracuje s orchestrem Ensemble Opera Diversa, s nímž provádí díla autorů 20. a 21. století a s nímž v roce 2015 vytvořila první CD nahrávku Koncertu pro klavír a smyčcový orchestr Jana Nováka. Pro Český rozhlas Brno natočila velkou řadu snímků zejména s hudbou českých autorů 20. století. Zvláštní pozornost věnuje klavírnímu odkazu Vítězslavy Kaprálové, který byl rovněž tématem její disertační práce v rámci doktorského studia. Skladatelčin jediný klavírní koncert natočila ve světové premiéře (Radioservis, 2011). V letech 2005-2014 pedagogicky působila na Konzervatoři v Brně. V současné době je Alice Rajnohová docentkou klavírní hry na JAMU v Brně. Kromě toho vyučuje klavírní hru na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci, kde působí také jaké lektorka na letních interpretačních kurzech. www.rajnohova.cz

Šárka Trompé je česká flétnistka žijící v Belgii. Po ukončení ostravské Konzervatoře (u Mgr. J. Bystroně) studovala na JAMU v Brně (u prof. Arnošta Bourka). Již v prvním ročníku se zúčastnila mezinárodní interpretační soutěže Pražské Jaro a získala stipendium francouzské vlády pro svá studia v Paříži u Patricka Galloise. Poté pokračovala studium v Hannoveru u téhož pedagoga a dále ve třídě Andrey Lieberknecht. V roce 2000 získala holandské stipendium Huygens pro svá studia soudobé hudby v Mistrovské třídě Amsterdamské Sweelinck Conservatory s docenty Harrie Starreveld – flétna a Frans van Ruth – komorní hudba. Je laureátkou mezinárodní interpretačních soutěží A. Ponchielli v italské Cremoně a Mezinárodní Interpretační Soutěže dechových nástrojů v Roudnici nad Labem. V letech 2000-2010 žila v Holandsku a hrála v Amsterdam Wind Orchestra, National Youth Orchestra of The Netherlands, Philharmonic Youth Orchestra of Vlaanderen. Spolupracovala na projektech s Amsterdam Nieuw Ensemble, International Opera Centrum Nederland, či Stichting Primus. Sedmnáct let byla první flétnistkou orchestru Il Novecento. Od ledna 2005 je sólo flétnistkou The Great Globe Orchestra v Antwerpách. Ve své kariéře sklidila již spoustu úspěchů jako sólistka a prokázala výjimečný smysl pro hudební cítění v komorní hře. Sólově hrála s Janáčkovou Filharmonií Ostrava, její recitál byl vysílán v přímém přenosu na Českém Rozhlase Vltava. Vystupuje na mnoha mezinárodních pódiích a festivalech v Čechách, Francii, Německu, Holandsku a Belgii, kde v současné době také žije. Založila několik komorních souborů – Trio Formidable, Comenius Ensemble, Duo Domani a Martinů Ensemble. Její sólový repertoár sahá od hudby barokní až po hudbu soudobou. Často premiéruje soudobé skladby a hraje se soubory s netradiční kombinací nástrojů.