Oráč a smrt

neděle 30.10.2011

Hru o lásce a posledních věcech člověka napsanou Janem ze Žatce v roce 1401 přednesli v dušičkovém čase v kostele sv. Vavřince vynikající Jitka Molavcová a Alfréd Strejček, za hudebního doprovodu Josefa Fojty a Davida Burdy. Inscenaci napsal Dušan Robert Pařízek, hudbu k ní Jiří Pavlica. Byla v roce 1996 nominována na Inscenaci roku a Jitka Molavcová za dvojroli Markéty a Smrti na cenu Thálie .

Publikum v bojkovickém kostele přijalo moudrost, hloubku i nadhled neuvěřitelně platný i v dnešní době, se zjevným porozuměním a obdivem. Umělci si vysloužili na závěr aplaus ve stoje - jejich výkony byly pozoruhodné ... běhal nad nimi mráz po zádech, tlačila se slza do oka nad pravdivostí řečeného, vytanul úsměv na rtech nad trefnými glosami. Přijít o tak mimořádný umělecký zážitek by neměl nikdo, kdo má vztah ke kvalitnímu divadlu a otázkám bytí a nebytí.